К.д.п. Никифор ГЕРЧЕВ. Снимка МОРСКИ ВЕСТНИК
К.д.п. Никифор ГЕРЧЕВ в Музея за нова и най-нова история на Варна. Снимка МОРСКИ ВЕСТНИК
Българският хладилен кораб „Плевен” (IMO 5279876) в Пристанище Бургас, 1972 г. Снимката е от фонда на Държавен архив - Бургас, осигурена е със съдействието на колеги от Държавен архив - Варна.
ОЩЕ НЯКОЛКО ДУМИ ЗА ХЛАДИЛНИЯ КОРАБ
„ПЛЕВЕН”
През 1966 г. вече бях капитан на корабоподемната база „Първи май” (бивш „Евдокия”), а за повишаване степента на компетентност, ми беше необходим още плавателен стаж извън каботажа. В началото на зимата на същата година, ми се обади Мишо Шивачев - личен състав, но не помня дали бе още към БУЛЕТ или към Техническия флот и понеже знаеше за желанието ми, ми предложи веднага да се кача като 2-ри помощник капитан на хладилния кораб „ГОНДАР” кръстен на името на първата столица на Етиопия. (бивш „КОЛАСТИНГ”, „ПЛЕВЕН”). Разполагах с по малко от един ден за отговор, а трябваше в това кратко време да съгласувам намеренията със семейството си, да уредя служебно шест месечен неплатен отпуск и чак тогава да потвърдя съгласие. Успях в това кратко време да уредя въпросите, обадих се, че съм готов, поръчаха ми такси и след два часа бях в Бургас, а понеже съм бургазлия, минах и пред дома ни, за да се видя родителите си. На третия час от тръгването ми от Варна с бургаска рейдова лодка, се отзовах на борда на кораба, който бе готов за отплаване. „ГОНДАР” плаваше под етиопско знаме и бе собственост на „Red Sea Development Corporation” - „РЕСЕДКО” - компанията бе известна под това съкратено наименование. Капитан на кораба бе капитан Георги Маринков, приятен като човек и отличен професионалист, от когото както и от другите си капитани съм научил много неща за занаята. Екипажът бе смесен: комсъставът - българи, ехалето - етиопци.
До началото на първата ми навигационна вахта, трябваше да науча командите за управление на кораба на италиански, защото рулевите бяха етиопци и освен родния си език разбираха само италиански. Плавахме по направление, Бургас/Джеда-Саудитска Арабия/ Массауа-Етиопия. В началото плаването премина при добри хидро-метео условия, докато излязохме в откритата част на Източно Средиземно море, където ни посрещна засилващо се западно време и тежко вълнение, което тормозеше кораба докато стигнем до Порт Саид. От Джеда имам спомен само как един френски морски офицер от пътнически кораб на кея купи един килограм златни пластини, а цената тогава беше долар за грам. Ние също си купихме златни синджирчета и други подобни, много подходящи за подаръци, като се върнем. Както и да е, на 31 декември бяхме вече пред Массауа, жегата непоносима, мухите на рояци, а когато на контролата споделихме, че след като по Нова година, има толкова много мухи, представяме си какво чудо ще да е през лятото. Агентът се усмихна и каза: През лятото те умират от горещините!!! ...
До като бяхме в Массауа, се срещнахме и гостувахме на наши сънародници - екипажи на риболовната флотилия на „Реседко” - четири рибарски корабчета, вързани на кея зад двореца на етиопския император Хайле Селасие. Мисля, че те въобще не можаха да започнат да риболовстват, но каква им по-нататашната съдба не зная.
Не много време след като минахме Суецкия канал на път за България, започна поредната война в района, каналът бе блокиран от двете страни, а нашият „Васил Левски” остана там години наред.
За по-нататъшната съдба на този кораб знам само, че след ликвидирането на „РЕСЕДКО”, корабът отново е бил върнат в БМФ и до бракуването му, плавал под старото си име „Плевен”. След това е бил купен, ремонтиран и експлоатиран от гръцка фирма, под името „Popi F”.
К.д.п. Никифор ГЕРЧЕВ