


НЕИЗВЕСТНО ПОСЕЩЕНИЕ НА НИДЕРЛАНДСКИ ВОЕНЕН КОРАБ В БЪЛГАРИЯ (1926 Г.)
В морскоисторическата литература не е отбелязано посещение на военен кораб от Нидерландия. До известна степен това се дължи и на факта, че за историята на чуждестранните флотски визити в значителна степен се разчита на списанието „Морски сговор”, но немалка част от сведенията за тях е публикувана само в неспециализирани периодични издания. Такъв е случаят и с кораба „MAАRTEN HARPERTZOON TROMP”, посочван за краткост по-нататък само като „Tromp”.
В историята на Кралския нидерландски флот са известни 8 кораба с името „Tromp”. Шестият от тях е броненосец за брегова отбрана и носи името на адмирал MAАRTEN HARPERTZOON TROMP (1598 - 1653 г.). Построен е в Амстердам: спуснат на вода - юни 1904 г., завършен - ноември 1905 г. Основни технически данни: водоизместимост пълна 5 295 т, дължина най-голяма 100,8 м, широчина 15,2 м, газене 5,95 м, две главни парни машини с тройно разширение с мощност 6 400 к.с., гориво - въглища, двувинтов, макс. скорост 16,5 възела. Брониране: пояс 152 - 102 мм, кули 102 мм, барбети 197-102 мм, палуба 51 мм. Въоръжение: 2х1-240 мм, 4х1-150 мм, 8х1-75 мм, 4х1-37 мм, 3х450 мм торпедни апарата. Екипаж 340. Корабът е радиофициран, получава редовно новини от Нидерландия и издава на борда ежедневен вестник.
„Tromp” пристига във Варненския залив на 9 ноември 1926 г. с намерението да пребивава „няколко дни”. Благодарение на нидерландския консул във Варна Хигин Пайкурич командирът на кораба Ван Лаер осъществява връзка „с представителите на българската държава и варненското гражданство”, посещава двореца Евксиноград, кани местни журналисти на борда на кораба. При срещата си с тях той ги уверява, че е трогнат „извънредно от любезното гостоприемство, оказано нему и на неговия екипаж в хубавото българско пристанище Варна”. В изявлението му силно впечатление прави декларираното убеждение в подобряването на отношенията между народите на България и Нидерландия, което свързва с очакваните „изгледи, че холандците ще помогнат за издигането на българския риболов в Черно море”, още повече че „холандският риболовен кораб „Кникер” е положил вече първият етап за това”. Очевидно капитанът на „Тromp” е бил отлично информиран за проучванията на рибното богатство на Черно море, започнати през септември с. г. от „Кникер” във връзка с твърденията на известни специалисти като проф. Тодор Моров и Грозю Грозев (ръководители на Бюрото по рибарство), според които в Черно море нямало достатъчно риба.
На 10 ноември генералният консул на Нидерландия в София Л. М. де Брау дава чай с танци в чест на гостите. В деня на отплаването на „Tromp” известният маринист Христо Каварналиев подарява на командира му „два морски пейзажа от Варненския бряг и една луксозна папиросна кутия за маса с български орнаменти”. От Варна нидерландският кораб отплава за Кюстенджа.
Според публикувани в англоезични сайтове сведения за историята на „Tromp”, той e отчислен от състава на Кралския нидерландски флот през 1927 г. и следващите четири години е използван като учебен кораб. От публикация във варненския печат става ясно обаче, че той изпълнява тази функция още към началото на ноември 1926 г.
Иван АЛЕКСИЕВ